Bylinky naší zahrady


V současné době, kdy se většina lidí přespříliš vzdaluje od přirozeného způsobu života a kdy na člověka doléhají nebezpečné choroby v důsledku nesprávné životosprávy, bychom se měli vrátit k léčivým rostlinám, které nám ve své dobrotě daroval Bůh už v dávnověku. Farář Kneipp ve svých knihách říká: PRO KAŽDOU CHOROBU ROSTE JEDNA ROSTLINKA! Každý tedy může posilovat své zdraví tím, že už dopředu a včas sbírá léčivé rostliny v „boží lékárně“, pije z nich čaj denně nebo při léčebné proceduře, či používá výtažky – extrakty na obklady, masáž, do koupele a podobně. Když se rozhodneme používat léčivé rostliny, měli bychom začít s rostlinami, které pročišťují krev, je to například česnek medvědí, kopřiva, rozrazil lékařský, pampeliška lékařská, jitrocel kopinatý. Takové léčebné kúry, jestliže je provedeme přesně podle návodu, nemohou uškodit. Když však nepřivodí žádné, nebo přinesou jen slabé zlepšení, pak mohou být na pracovišti nebo v prostorách bytu GEOPATOGENNÍ poruchy. V takovém případě je třeba přivolat zkušeného senzitiva – proutkaře, aby našel místo, na kterém není škodlivé záření.  Zdroj : Marie Treben

 

Sem budu postupně přidávat seznam bylinek z naší zahrady a popis jejich účinků…vždy přidám zdroj

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ (Symphytum officinale L.)

Tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků. Najdeme ji i při plotech a na rumištích, kde kvete celé léto. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené. Víceletý kořen je zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec.

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ (Symphytum officinale L.)

 

 

HEŘMÁNEK PRAVÝ  (Matricaria recutita /L./ Rauschert.)

Roste na polích, v hlinité půdě, na lesních lukách a na rolích mezi obilím, kukuřicí, jetelinou, brambory a řepou. Stále více a více jej vytlačují přehnaným umělým hnojením a chemickým ničením plevele. Najdeme ho ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru. Na rozdíl od heřmánku „římského“ (rmenec sličný), má květní lůžko duté, vůni kořenitou a příjemnou. Bližší popis této známé rostliny určitě není nutný. Od května do září sbíráme květy za slunečného dne. Nikoho nepřekvapím tvrzením, že heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.

HEŘMÁNEK PRAVÝ

JITROCEL KOPINATÝ (Plantago lanceolata L.)

Z velkého množství léčivých rostlin jako další vybírám rostlinu, která byla již za starých časů tak rozšířená jako dnes a již tehdy měla vynikající pověst. (Původ německého slova „rich“ se odvozuje od latinského „rex“ – král, tedy: wegerich král cest.) Jitrocel byl tedy králem cest a již v dávných dobách rostl k užitku lidí.

JITROCEL KOPINATÝ (Plantago lanceolata L.)

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis L)

Měsíček zaujímá mezi domácími léčivými rostlinami důležité místo. Patří mezi rostliny, které dovedou léčivě zasáhnout i při rakovinných nádorech. Na venkově ho najdeme v mnohých zahradách, někdy i planě roste na rumištích. Pro jeho léčivou moc jej lidé opětně objevují a vyhledávají, a tak se již nevyskytuje jen v zahradách, ale i na polích. Dosahuje výšky 30 až 60 cm, jeho květy jsou žluté a oranžové, stonek a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Je více forem a všechny mají stejné léčivé účinky. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet. V minulých dobách ho proto pokládali za předpovídače počasí.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis L)