MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis L)


Měsíček zaujímá mezi domácími léčivými rostlinami důležité místo. Patří mezi rostliny, které dovedou léčivě zasáhnout i při rakovinných nádorech. Na venkově ho najdeme v mnohých zahradách, někdy i planě roste na rumištích. Pro jeho léčivou moc jej lidé opětně objevují a vyhledávají, a tak se již nevyskytuje jen v zahradách, ale i na polích. Dosahuje výšky 30 až 60 cm, jeho květy jsou žluté a oranžové, stonek a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Je více forem a všechny mají stejné léčivé účinky. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet. V minulých dobách ho proto pokládali za předpovídače počasí.

V lidovém léčitelství se sbírají a používají květy, listy i stonky. Měsíček je třeba sbírat jen za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. V zahradě měsíček můžeme sbírat až do pozdního podzimu, pokud jej nenapadne padlí. Měsíček se podobá naší arnice (Prha chlumní), která má však silnější léčivé účinky. Arniku můžeme vnitřně užívat jen pod lékařským dohledem, protože čaj může způsobit u lidí s nemocným srdcem více škody než užitku. Naproti tomu měsíček můžeme pít, protože je celkem neškodný. Je to krev pročišťující rostlina a je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence.

Působí až divy, pije-li se přes den jeden nebo dva šálky čaje. Měsíček pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran.

Jeden muž zavadil rukou o cirkulárku a měl i po propuštění z nemocnice bolestivé pooperační jizvy. Dozvěděla jsem se to a poradila mu mast z měsíčku. Byl nadšený jejím účinkem a oznámil mi, že bolesti, které mu způsobily mnoho bezesných nocí, zmizely v krátké době. Od té doby jeho žena pěstuje měsíček v zahradě. Na návštěvě v Muhlviertelu mi jedna žena ukázala nohy plné křečových žil. Donesla jsem ze zahrádky měsíček a udělala mast. Zbytek rostliny jsem jí hned přiložila na lýtka (možno použít čtyřikrát až pětkrát). Denně potom natřela na lněný hadřík mast z měsíčku a přikládala si ji na lýtka. Budete se divit, ale když mne o čtyři týdny později navštívila v Grleskirchenu, křečové žíly už zmizely. Obě nohy měla zase pěkné s hladkou pokožkou.

Jedna řádová sestra mi vyprávěla, že na ulici potkala starou ženu a povšimla si, že má silné křečové žíly a poradila jí mast z měsíčku. Byla velmi překvapená, když jí tato žena po měsíci ukázala své nohy. Křečové žíly se ztratily a pokožka byla opět hladká. Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ.

Jedné známé museli urychleně odoperovat prs. Ještě ležela v nemocnici a já již připravila mast z měsíčku. Touto mastí si natírala velkou operační jizvu a tím se rychle ztratilo silné napětí v ráně. Při kontrole byly její operační jizvy pěkné zahojené, lépe než u jiných pacientek, a proto jí dali jen malou dávku ozařování. Měsíčková mast je výborným pomocníkem i tehdy, když nohy napadne plíseň. Mnoho dopisu mi to potvrdilo zvláště v případech, kdy zklamala všechna jiná léčiva. Při této nemoci je možné s úspěchem používat i výluh z čerstvé rostliny. Když plíseň napadne okolí pochvy, je vhodné omývání a koupele s výluhem měsíčku. Pro sedací koupel dáme 50 g sušených květů nebo dvě dvouhrstě dobře naplněné čerstvými květy. Jedna žena mi psala ze Stuttgartu, že její muž měl plíseň na nohou. Co všechno podnikli! Koupele, masti a zásyp neúčinkovaly. Pak zkusili mast z měsíčku. Po osmi dnech byla otevřená místa zahojená. Není to obdivuhodné?

Kromě masti bychom si měli připravit i tinkturu z měsíčku. Tato tinktura, zředěná převařenou vodou, je velmi vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalu, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech.

Za měsíček, jako přírodní léčivý prostředek při zhoubných nádorech, se nepřimlouval jen farář Kneipp, ale i známí lékaři jako dr. Stager, dr. Bohn, dr. Halenser a i jiní. Čerstvou šťávu měsíčku možno úspěšně použít i při rakovině kůže.

Když se denně delší dobu natírá čerstvou šťávou, tak může zmizet i cévní jádro (angiom), stejně se ztratí pihy a stařecké skvrny. Tak lze odstranit i drsné rakovinné skvrny na kůži.

V poslední době poukazuje americký lékař a výzkumník dr. Drwey na jedinečnou léčivou sílu měsíčku při rakovině, dosáhl dobrých léčebných úspěchů. Vnitřně se pije čaj z měsíčku i při onemocnění žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech, stejně jako při zánětu tlustého střeva, vodnatelné a krvavé moči. Pomáhá i při virových onemocněních a při výměšcích z baktérií (toxemii).

Jak obdivuhodně léčí čaj z čerstvých květů měsíčku vyplývá i ze zprávy, kterou mi poskytl jeden lékař: „Malé dvou a půl roční děvčátko velmi onemocnělo po opakovaném ‚Polio‘ očkování (tj. očkování proti dětské obrně). Mělo chronický průjem, zhublo, zeslábnul mu zrak a mělo různé zažívací těžkosti. Při klinickém vyšetření zjistili paratyfus, proto dítě léčili na klinice. Užívalo jeden týden čaj z čerstvých květů měsíčku a trochu homeopatických léků a zotavilo se. Bezprostředně poté se 3krát zkoušela stolice a nebylo v ní ani stopy po ‚tyfu‘.“

Měsíček vykazuje dobré výsledky při infekční žloutence a je vynikajícím léčebným prostředkem při chorobách jater. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při výše uvedených onemocněních možno pít během dne tři až čtyři šálky čaje a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Když spaříme lžíci květu ve 1 /4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky. Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab. Převařený čaj z nálevu odstraňuje lišeje a otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa. Pravidelné pití čaje pročišťuje krev. Kdo si omývá opatrně vlažným čajem oči, zlepší se mu ostrost zraku. Nálev ze stejných dílů měsíčku a přesličky, používaný na umývání, pomáhá při rakovinových vředech a nádorech, zánětu kostní dřeně (kostižer), bércových vředech, ba i při zlých hnisavých a nehojících se ranách. Používáme jednu plnou polévkovou lžíci na půl litru vody.

Abychom zdůraznili jedinečné účinky čaje z měsíčku, uvedu ještě několik léčebných úspěchů: Jedna zdravotní sestra trpěla již osm let zánětem tlustého střeva, než navštívila odborného lékaře. Podle mé brožury jí poradili čaj z květů měsíčku. Čtyři dny pila během dne po doušcích dva šálky. Nemohla ani pochopit, když po tak krátké době zmizely všechny těžkosti. Jedna hlavní sestra mi zas vyprávěla, že měla silné průjmy. Pila sice heřmánkový čaj, to však nepomáhalo. Až když začala pít čaj z měsíčku, nemoc se zakrátko ztratila.Jedna řádová sestra z Bavorska trpěla už 15 let plísní na nohou a často mívala i záněty žil. Nohy vyléčila až používáním masti z měsíčku.

Škraloupovité povlečení nosu je také možné vyléčit měsíčkovou mastí.

Poznámka: Má-li někdo odpor k vepřovému sádlu, může na přípravu masti použít i rostlinný tuk. Při tomto způsobu přípravy masti přidáme v teplém stavu trochu oleje, tak se stane mast vláčnou.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Čaj:          Jedna vrchovatá lžička na 1/4 litru vody.

Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin na jednu koupel (viz všeobecnou část).

Umývání: Na půl litru vody vrchovatá polévková lžíce.

Tinktura: Plnou hrst květu na 1 litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

Mast:        Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonku a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, jako když se smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.

Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.

Zdroj Marie Treben

 

img_20160728_181808