Bylinná zahrádka našich prababiček


ZO_logolink_bez textu

AKTUALITA: OD 26. ČERVNA 2016 MÁME OTEVŘENO PRO VEŘEJNOST

Bylinná zahrádka našich prababiček je stále ve fázi vzniku, ještě nás čeká spousta práce, než bude zahrada taková, jakou si představujeme. Ovšem je také na Vás, jak to tu bude v budoucnosti vypadat.

Pokud Vás projekt zaujal, můžete nás podpořit.

Č. účtu je 2900264393/2010, ovšem stejně rádi budeme za dobrovolnickou aktivitu, či po dohodě za věcné dary (tím myslím sazenice, zvěř, nářadí, apod.).

A jak vypadá  na jaře roku 2016 založené bylinná zahrada se můžete podívat tady:

 

Pomalu, ale jistě plníme naše plány, sny, přání i sliby. Již pár let chceme vytvořit ukázkovou celoročně veřejně přístupnou „Bylinnou zahradu prababiček“ , která by měla obsahovat směs původních léčivých bylin a květin, užívaných již od raného středověku k léčení i v kuchyni, pěstovaných tradičně na Podblanicku a v Čechách.

A nyní  tento projekt“ Veřejné bylinné zahrady našich prababiček“ vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL.“

Nově založená ukázková přírodní bylinná zahrada bude celoročně volně přístupná široké veřejnosti, která navštěvuje horu Blaník a okolí (chybí zde další turistické cíle a alternativní náplň pro jednodenní výlet) a jejíž produkty budou získávat děti z místního dětského domova v Benešově, a o kterou se budou, doufáme, starat i děti z místní základní školy v Louňovicích pod Blaníkem a snad i další školy, školky a spolky.

Zároveň zde vznikne otevřené kulturní místo pro setkávání místních i přespolních. Prostor, kde se budou pořádat veřejné kulturní akce s horou Blaník za zády a s širou oblohou nad hlavou.

Místo, kde budeme moci pořádat autorská čtení pro děti, představení ochotnického dětského divadla, dny původní keramiky (Karhule pod Blaníkem je patrně odvozen od keltského crocan = hrnec, džbán) a spoustu dalších projektů s lokální historickou tématikou.

Rádi bychom zde v budoucnosti založili kombinované Experimentální centrum pod Blaníkem, které by se rozkládalo na skoro 2 hektarech půdy a jehož cílem je nejen vrátit krajině původní tvář, ale hlavně dodat kulturní funkci – celý projekt je založen na dobrovolnické aktivitě účastníků, kteří budou moci využívat všech produktů a služeb, které Experimentální centrum bude v budoucnosti nabízet.

Základním stavebním kamenem centra je právě BYLINNÁ ZAHRADA NAŠICH PRABABIČEK.

Zahrada vzniká na oploceném pozemku o rozloze skoro 2500 m, po jehož hranicích jsme již vysadili malý ovocný sad.
Jedná se o část velké intenzivně sekané louky mezi Karhulí a Lesáky, lokalizované v chráněné krajinné oblasti Blaník a to přímo na úpatí hory.
Budou zde pěstovány místní léčivé i jedlé bylinky a původní druhy obilí. Záhonky budou vyvýšené, kamenné i dřevěné. V části zahrady bude umístěno ohniště s posezením, v budoucnosti snad i přístřešek pro zahradníky a středověká pec na chleba, chtěli bychom zde umístit i včelí úly. Prostě vytvořit příjemné místo pro odpočinek.

 

 

bylinky seznam celkový pohled horní část pro bylinnou zahradukatastralní mapa 1710

 

Nebyly nalezeny žádné obrázky